UA-237996109-1
top of page

איך להיות נהג מונית ולהישאר בריא?

MAR. 23, 2020

אסף נגר

לכל עבודה יש את השגרה שלה וכך את ההשפעות הבריאותיות שעשויות להיות לה על העובדים, והעבודה כנהג מונית אינה שונה מכך.

למעשה, פעמים רבות העבודה כנהג מונית עשויה להיות מונוטונית במיוחד, והדבר לא תמיד טוב לגוף שמבקש להתמתח ולזוז.

מוניות ברחובות בעמ
מוניות ברחובות בעמ

לכל עבודה יש את השגרה שלה וכך את ההשפעות הבריאותיות שעשויות להיות לה על העובדים, והעבודה כנהג מונית אינה שונה מכך.

למעשה, פעמים רבות העבודה כנהג מונית עשויה להיות מונוטונית במיוחד, והדבר לא תמיד טוב לגוף שמבקש להתמתח ולזוז.

לכן, חשוב מאוד לשים דגש על שמירה על הבריאות בזמן העבודה, ולנקוט בכל האמצעים האפשריים כדי לסגל לעצמנו אורח חיים בריא אשר יטיב עם גופינו גם לאור ההשפעות הבריאותיות הטמונות בקריירה שבחרנו.

להלן כל האלמנטים שעשויים להיות בעלי השפעות בריאותיות בעבודה כנהג מונית, ופתרונות אשר ימתנו את ההשפעות הללו וישמרו לנו על גוף בריא:

  • שעות עבודה ארוכות:

שוק העבודה כולו סובל מעלייה מתמדת בהיקף שעות העבודה השבועיות אשר עשויות להיות בו רעות רבות.

בהקשר של עבודה כנהג מונית, הבעיה העיקרית עם שעות עבודה ארוכות היא שהעייפות שהן מקנות עשויות לגרום לירידה בערנות בעת הנהיגה, שהיא בתורה עשויה להיות מסוכנת במיוחד על הכביש.

הדבר יכול להתבטא הן בשחיקה במהלך המשמרת, כאשר עבודה רצופה לאורך שעות גורמת לעייפות הולכת וגוברת, או שהוא יכול להתבטא בעייפות נגררת כאשר שעות העבודה הארוכות גורמות לפרקי זמן המנוחה שבין המשמרות להתקצר.

הדבר הראשון והחשוב ביותר שניתן לעשות כדי למזער את ההשפעות של התופעה היא לתחום את שעות העבודה באופן ברור – כך נדע מראש מתי אנו מתחילים לעבוד, מתי אנו מסיימים, ונקבל זמן מנוחה קבוע מראש.

בזמן העבודה עצמה, ובמיוחד במשמרות ארוכות, יש להגדיר זמנים להפסקות, בהן נוכל להתרענן.

בנוסף לכך, ממש כפי ששעות העבודה מוגדרות, כך שעות המנוחה צריכות להיות מוגדרות, ועלינו לדאוג שאנו מספקים לעצמנו מספיק מנוחה שבועית.

  • משמרות לילה:

אף יותר משעות העבודה הארוכות, משמרות הלילה הן שנותנות את אותותיהן כאלמנט בעל השפעות בריאותיות חשובות.

הצורך לדעת להתמודד כראוי עם משמרות הלילה הוא חשוב במיוחד עבור נהג המונית, מכיוון שלערנות יש תפקיד מפתח בנהיגה בטוחה.

לכן, יש מספר המלצות שניתן לאמץ כדי להתמודד כראוי עם משמרות הלילה, כאשר שתיים מהן עשויות להיות בסיסיות במיוחד – קפה ותנומה.


מבחינת הקפה, מחקרים מראים שהקפה אכן עוזר לערנות בזמן משמרת הלילה, ויותר מזה, הוא מונע ירידה של המצב רוח שעשויה להיגרם מן העייפות.

התנומה היא פריט חשוב, ומחקרים מראים שתנומה קצרה עדיפה על היעדר שינה, וכך אף תנומה של חצי שעה במהלך משמרת הלילה עשויה לשפר משמעותית את התפקוד של הנהג.

בנוסף לאלו, המלצה אשר תורמת רבות לגוף ולשעון הביולוגי היא לסדר את המשמרות בהתאם למקומם ביום, כלומר, משמרת הלילה תבוא בין משמרת הערב למשמרת הבוקר – תשדלו להימנע מלעבוד משמרות בוקר לאחר משמרות הלילה, ולעבוד משמרות ערב אחריהן, אלא עבדו ביום אחד במשמרת בוקר, ביום שלאחריו במשמרת ערב, וביום שלאחריו במשמרת לילה.

  • ישיבה לאורך זמנים ממושכים:

היבט נוסף בעבודה כנהג מונית הוא הישיבה לאורך זמנים ממושכים, אשר לרוב אינה בריאה לגוף.

הגוף צריך לזוז ולהימתח, ולכן אין ספק שהפסקה קצרה מידי פעם מהעבודה כדי למתוח את הרגליים חשובה ביותר.

עם זאת, גם בין ההפסקות הללו, ישנם תרגילים פשוטים ומהירים שניתן לבצע כדי להקל על הרגליים, הגב ושאר חלקי הגוף.

כדי לגרום לרגליים לנוע, ניתן לתופף עם כפות הרגליים על הרצפה גם מישיבה – שימו לב, לא מדובר רק על הרעדת הרגל, אלא על תיפוף של ממש אשר משמיע רעש.

מתיחה של שרירי הגוף העליון יכולה להתקבל מישיבה זקופה והפגשת שתי כפות הידיים אל מול החזה – אז ניתן לתת לכפות הידיים לנסות ולדחוף זו את זו, או לנסות ולמשוך זו את זו.

בנוסף, הרגל שכל אחד צריך לסגל לעצמו הוא מתיחת הכתפיים – פשוט מרימים את הכתפיים ומחזיקים אותן למעלה למשך מספר שניות, או לחילופין, מותחים את השכמות לאחור ומחזיקים אותן שם למספר שניות.

תרגיל מצוין במיוחד שניתן לבצע בהשהיות קצרות מן הנהיגה הוא התרגיל הבא: מניחים יד על העורף, ומתכופפים כך שהמרפק של הזרוע ייגע בברך הנגדית – מספר חזרות עבור כל יד יעזור משמעותית למתיחה רצויה של השרירים התומכים בגב ובבטן.

לבסוף, כאשר כבר יוצאים לגמרי מן המונית, ניתן למצוא קיר ולהישען נגדו בישיבה – כופפו את הרגליים ממש כאילו אתם יושבים, והישענו על הקיר כך שהגב כולו ייצמד אליו.

  • סטרס ולחץ מן העבודה:

הלחץ מן העבודה עשוי להיות בעל השפעות שליליות במיוחד, והוא ניכר אצל כל עובד, אך במיוחד אצל עובדים עצמאיים שהרווחים שלהם תלויים בהם בלבד.

כדי להביא לשגרת חיים בריאה יותר, מומלץ לנקוט בכל האמצעים הטבעיים למזעור הלחץ מן העבודה, וביניהם ניתן למנות אינספור שיטות פשוטות כמו נשימות נכונות אשר יש להן השפעה ישירה על הרגעת הגוף.

בנוסף, כנהגי מונית ישנם שני גורמים עיקריים ללחץ שניתן לדאוג לטפל בהם באופן ישיר.

הראשון הוא הלחץ הנובע מעבודה עם אנשים, והטיפול בו הוא בפשטות חשיבה חיובית – מחקרים מראים שאנו יכולים להתנות את עצמנו, וגם אם בהתחלה ננסה למזער את הכעס והרוגז שלנו על אנשים אחרים בכביש באמצעות טיעונים שאנו לא באמת מאמינים בהם, לאחר זמן מה אנו נתחיל באמת לחשוב באופן חיובי וסלחני יותר כלפי הסובבים.

השני הוא הלחץ הנובע מתוך הצורך בהכנסה, ואותו ניתן למזער באמצעות ניסיון להגברה של העבודות הקבועות או המוגדרות מראש, אם באמצעות יצירת הסכמים גלובליים עם קבוצות ועם ארגונים, או אם באמצעות הסעות ליעדים קבועים ופופולאריים שיש להם תעריף קבוע.

שיפור חווית הנסיעה לנהג ולנוסעים

שיפור חווית הנסיעה היא בעלת חשיבות עליונה בכל מה שקשור לנהיגה במונית, שכן היא בעלת השפעות חיובית על תחומים רבים.

ראשית כל, שיפור חווית הנסיעה היא בעלת היבטים בריאותיים חשובים, אשר דרושים לנהג שמבלה שעות כה ארוכות בנהיגה, ואלו בתורם גם שומרים על ערנות גבוהה יותר של הנהג אשר מתבטאת בבטיחות גבוהה יותר בזמן הנהיגה.

שנית, חווית נסיעה נוחה תקסים את הלקוחות, וכך יעלו הסיכויים שהם ירצו שוב לנסוע עם המונית – זו הדרך הטובה ביותר לרכישת לקוחות קבועים, אשר יהוו מקור הכנסה קבוע.

כדי לשפר את חווית הנסיעה הן עבור הנהג והן עבור הנוסעים, ניתן להשתמש בטיפים הבאים:

  • יחס אדיב ושירותי כלפי הלקוחות: בעבודה מול אנשים, חשוב לאמץ מספר תכונות חברתיות על מנת להשאיר רושם חיובי על הנוסעים ובכך להפוך כל נוסע מזדמן לנוסע קבוע.


  • שיפור הנוחות בישיבה:

ישנן שלל רמות בהן ניתן לשפר את הנוחות של הישיבה, וריפודים עבור מושבי הנוסעים עשויים להגיע כמושבים רכים ונוחים בלבד, דרך מושבים אורתופדיים ועד למושבים בעלי אלמנטים עיסויים.

ככל שלנוסעים יהיה נוח יותר, כך עולה הסיכוי שהם יעדיפו לחזור ולבקר במונית שלנו.

בנוסף לכך, הדבר חשוב במיוחד כדי לשפר את הנוחות של הנהג, וכך לשמור טוב יותר על הבריאות הגופנית שלו ועל העירנות.

  • שימוש בעזרים טכנולוגיים עבור הנהיגה:

הראשון והמרכזי מבין העזרים הללו הוא GPS.

לשימוש באמצעים טכנולוגיים יש שני היבטים – ראשית כל, הם אכן עוזרים, ושימוש בהם יכול לקצר את זמני הנהיגה וכך לרצות את הלקוחות.

שנית, האמצעים הטכנולוגיים מעידים על מידה מסוימת של מקצועיות שכל אדם רוצה לראות מנותן השירות שנמצא מולו, וכך הנוסעים יקבלו תחושה שהם עובדים עם נהג מקצועי ואמין.

  • אלמנטים נוספים עבור הנוסעים:

רשימת האלמנטים שניתן לשלב במושב האחורי עבור הנוסעים היא ארוכה למדי, והיא מוגבלת רק על ידי הסכום שאנו רוצים להשקיע בהם ובגודל של כלי הרכב.

כל אלמנט יועיל עם הנוסעים, ירצה אותם, וייחד את המונית שלך בעיניהם.

האלמנטים הללו יכולים להיות פשוטים ונפוצים כמו השחרת החלונות עבור פרטיות הנוסעים, או שילוב של מתקן לחליפות במושב האחורי.

הם יכולים להיות מתקדמים ומתוחכמים יותר, כמו שולחן קטן נשלף עבור מחשב נייד או ספר, מסכים המותקנים לרווחת הנוסעים ואף מקרר קטן אם מדובר בכלי רכב גדול דיו.

אחריות לבטיחות מוטלת בידי הנהג

הנהיגה במונית היא עבודה שמגיעה עם אחריות גבוהה – הכביש עשוי להיות מקום מסוכן, ובטיחות הנוסעים מוטלת בידיו של הנהג.

נהגי המונית אינם מחויבים רק בשמירה על חוקי הנהיגה הכלליים, אלא שהם גם מחויבים בעשיית כל מאמץ למזעור הסיכויים לתאונה או פגיעה מכל סוג.

לפיכך, כל ההיבטים הבריאותיים והנפשיים שהוזכרו לעיל אינם רלוונטיים רק לבריאות הכללית, אלא הם בעלי קשר ישיר ליכולת של הנהג לבצע את עבודתו באופן נכון ולשמור על הנוסעים שנמצאים באחריותו.

היבט חשוב במיוחד הנוגע לנוסעי הבטיחות במונית, ופעמים רבות נופל למחלוקת, הוא נושא חגורות הבטיחות ומה החוק מורה לגבם – לפיכך, להלן סיכום תמציתי של הדרישות המופיעות בחוק.

הנהג והנוסעים במושב האחורי אינם מחויבים בחגורות בטיחות בעת הנסיעה בתוך תחומי העיר, אך בנסיעות בין עירוניות הן הנהג והן הנוסעים חייבים על פי חוק בחגורה.

הנוסע במושב הקדמי, לעומת זאת, חייב לחגור חגורה בכל נסיעה.

ליהנות מהעבודה כנהג מונית

כאשר אנו מבטיחים שגרת עבודה בריאה, בטיחותית וטבעית, שעות העבודה הארוכות עשויות להפוך לפתע אף למהנות.

דאגו לשמור על הבריאות שלכם, על גוף בריא ועל רוגע נפשי, ולצידם, סייעו לנוסעים שלכם להרגיש בנוחות במהלך הנסיעה.

כאשר תעשו את אלו, תוכלו לסגל לכם שגרה נכונה אשר תתיר לרוחכם די זמן לרגיעה ולהנאה.

קרן ביה"ס לנהיגה

איך להיות נהג מונית ולהישאר בריא?
איך להיות נהג מונית ולהישאר בריא?

כאשר מזמינים מונית קבועה מאותו מקום, יתכן ותקבלו הטבות מיוחדות מנהג המונית בכדי לעודד אתכם להמשיך להזמין מונית מאותו נהג לדוגמה: מחיר מוזל יותר, עדיפות על קבלת המונית בשעות העומס, מונית חדישה או מונית מפוארת.

דבר נוסף שחשוב לשים עליו דגש הוא קבלת חשבונית בסיום הנסיעה באם סיכמתם על מחיר או על נסיעת מונה מנהג המונית. על גבי החשבונית חייב להופיע סכום העסקה, שם הנהג ומספר עוסק מורשה.

על פי חוק בכל נסיעה במונית חייב להפעיל מונה.

איך להיות נהג מונית ולהישאר בריא?
מוניות ברחובות לוגו

להזמנת מוניות רחובות התקשרו טלפון 08-9-120-120

מוניות ברחובות טלפון 08-9-120-120 מספר טלפון שקל לזכור אותו, התקשרו אלינו ונשמח לתת לכם שרות מוניות מהיר ויעיל לשרות מוניות בעיר ולכל רחבי הארץ, מונית מרחובות לשדה התעופהשרות מוניות ספיישל רחובות לפרטיים, עסקיים, חברות ומוסדות.


שעות פעילות מוניות רחובות:

יום ראשון עד חמישי 24 שעות

יום שישי עד שעה לפני כניסת שבת

מוצאי שבת שעה לאחר צאת השבת.


אתרים נוספים שלנו

מונית ספיישל ברחובות לשרותכם 24/6
מונית מרחובות לנתב"ג
אתר נוסף https://taxirehovot.com/
https://www.taxi-rehovot-asaf.com/
https://card.rehovot-taxi.org/
שמור אותנו בנייד בקישור הזה https://did.li/taxi-rehovot

bottom of page